Sted, dato og tidspunkt for ejerlejlighedssamlingen

Meddelelsen om indkaldelse af ejerforhold skal indeholde en angivelse af sted, dato og tidspunkt for mødet. Hvad skal man respektere?

Sted, dato og tidspunkt for ejerlejlighedssamlingen

Konvokation af ejerlejlighed

L 'ejerlejlighed samling Det er den krop, der fører tilsyn med forvaltningen af ​​de fælles dele af bygningen. Det mødes periodisk, eller mindst en gang om året til diskussion af almindelige forhold og på en ekstraordinær måde, når der er behov for det.

Konvokation af ejerlejlighed


I ejerlejlighederne, der udpegede administratoren opkald af ejerlejlighed er den primære privilegium for administratoren, der forbliver en magt i hænderne på ejerlejligheder.
I ejerlejligheder, hvor administratorens tal ikke er til stede, opkald det er altid eksekverbar af hver condòmino.
Bortset fra en bestemt sag - det vil sige at forkaste mødet fortabelse af udnævnelsen af ​​direktøren for tab af krav om ærlighed, kunst. 71-bis brug. att. cc - Samlingens indkaldelse, den, der skal udføre den, skal være underlagt præcis regler.
Dokumentet, som ejerlejlighederne er informeret om, hvordan forsamlingen udføres, kaldes indkaldelse meddelelse. Det i henhold til art. 66 til rådighed att. cc, skal meddeles dem, der har ret til at deltage i mødet mindst fem dage før mødet og skal - ud over angivelsen af ​​dagsordenen - indeholde angivelse af sted, dato og tidspunkt for mødet.
Det er også nyttigt at huske på, at indkaldelsen skal tage en af ​​de formularer indikeret på området. 66 til rådighed att. cc (fx fax, registreret mail, håndlevering), og at fejl i opkaldsproceduren resulterer i annullering af opløsningen.
Sted, dag og tid af forsamlingen: er der nogen minimumsregler at følge?
Loven siger intet om det, på trods af forsøg på at inkludere tids- og dagbegrænsninger i koden.
Først og fremmest skal vi se på indholdet af forordningen ejerlejlighed: lavet, naturligvis, der ikke kan være genstand for generalisering. Nedenfor vil vi beskæftige os med de hypoteser, hvor forordningen ikke siger noget om det.

Sted for udførelse af ejerlejlighed

Lad os starte fra sted for mødet: Hvor skal mødet finde sted, og hvornår kan administratoren / indikere på dagsordenen?
Lad os starte fra retspraksis om emnet: På emnet finder vi en udtale af Højesteret dateret 22. december 1999 (udtalelse nr. 14461). Ved denne lejlighed var stoaterne i stand til at præcisere, at i mangel af lovbestemmelser vedrørende identifikation af sted for mødet var valget administratorens privilegium.

Sted for forsamlingsmøde


Den juridiske repræsentants magt er dog ifølge dommerne af legitimitet underlagt en dobbelt grænse: i første omgang, blev specificeret i sætningen, skulle møtestedet falde inden for rammerne af Kommunens placering af bygningen.
For det andet sagde dommerne, at dette sted under alle omstændigheder skal være egnet til udførelse af den pågældende aktivitet. Manglende overholdelse af disse bestemmelser, ifølge Højesteret, kan føre til ugyldighed af de beslutninger, der træffes der.
Hvis det på den anden side forekommer, at du ikke kan modsætte sig noget, er det for det første, at ifølge forfatteren kan du tykke nogle kritik. Først og fremmest synes den territoriale begrænsning til bygningen af ​​bygningens beliggenhed at være for stiv.
Faktisk det er ikke ualmindeligt at kommuner, der adskiller sig administrativt fra andre, faktisk er et unicum i territoriale termer. Kan vi virkelig konkludere, at den eneste administrative afdeling kan afgøre, om en beslutning er ugyldig?
Ikke kun det: der er situationer, hvor man kan udføre ejerlejlighed møde På steder, der er forskellige fra byen af ​​bygningens beliggenhed, er det endda at foretrække. Tænk på sommerlejlighederne og møder om vinteren, når indbyggerne alle bor i en anden by.
Kort sagt, ifølge forfatteren, er det måske mere hensigtsmæssigt at konkludere, at det sted, der er egnet til at holde mødet, skal være i en by, der giver alle den nemmeste deltagelse. Dette falder normalt sammen med placeringen af ​​bygningen, men det er ikke altid tilfældet.
Generelt er det praksis at administratoren vil indkalde samlingen på sit kontor eller, hvis den er til stede, i den eksisterende samlingssal i ejerlejlighedskomplekset. Intet forbyder, at der for den første indkaldelse af forsamlingen forudses et andet sted end det andet kald, forudsat at det klart fremgår af indkaldelsen.

Dato for ejerforholdet

I betragtning af, hvor forsamlingen skal finde sted, lad os nu gå videre til, når den er i dobbeltforlængelse af dato og klokkeslæt. Lad os begynde med dagens valg.
Med hensyn til stedet, i mangel af begrænsninger foreskrevet i ejerlejlighed regulering, er valget overladt til den, der ringer, uden ingen begrænsning.
Dette bekræftes af både retspraksis og doktrinen: Den første, der i et bestemt tilfælde opfordrede til at undersøge legitimiteten af ​​at holde en forsamling på en dag sammenfaldende med en religiøs begivenhed (i det tilfælde var det påsken) har fastslået, at det er legitimt beslutningen taget af ejerlejlighed samles på en dag, der ikke betragtes som en ferie i henhold til den civile kalender (Domstolens Rom den 12. maj 2009 nr. 10229) Læren har på grundlag af de (fraværende) lovgivningsmæssige betegnelser konkluderet for den samlede valgfrihed af forsamlingsdagen, åbenbart forståelse i de dage, der er nyttige også helligdage i henhold til den offentlige kalender (F. Lorenzini, Condominium samling og retssager, Milano, 2008).
I den henseende mĂĄ det siges, at den oprindelige version af ejerlejlighed reform lov indeholdt forbuddet mod at holde forsamlinger pĂĄ helligdage, men dette forbud blev fjernet fra den godkendte tekst (lov nr. 220 af 2012).
Det står klart, at det af hensyn til lejlighed er bedre at holde forsamlingen i dage, der tilskynder til deltagelse af de berettigede. Det er netop denne mulighed, der konkluderer med rimeligheden af ​​f.eks. Møder i august i ejerlejligheder beliggende i badebyområder og for det meste beboede i disse perioder.

Tidsplan for ejerlejlighed

Hvad angårtid af ejerlejlighedskonstruktionen, selv med hensyn til det siger loven intet, og den retspraksis, der har udviklet sig om emnet, er meget permissiv. Henvisningen er først og fremmest til forsamlingerne i første opkald, for praksis med vilje sat til tider, der gør det usandsynligt at fortsætte. Årsagen til denne modus operandi er at favorisere opførelsen af ​​den anden indkaldelse, som kræver kvorum, der er konstitutive og deliberative underordnede og lettere tilgængelige.

Tidsplan for ejerlejlighed mødet


I denne henseende udtalte Kassationsretten (22. januar 2000 nr. 697), at - hvor der ikke er nogen regler i ejerlejereglementet, der tager sigte på at regulere indkaldelsestiderne, fastsætter loven ikke begrænsninger i forhold til tidspunktet for indkaldelsen af en 'ejerlejlighed samling. I denne sammenhæng har de specificeret ermellini, at fastsætte indkaldelsen af ​​forsamlingen om natten kan ikke betragtes som en fuldstændig præcis handling med hensyn til muligheden for at deltage.
Hvad angår stedet og dagen, også fortid valget skal foretages rimeligt. I et ejerlejlighed deltog af mennesker, der arbejder, kan den konstante opstilling af forsamlinger om morgenen være en alvorlig hindring for forsamlingen af ​​forsamlingen. På den anden side, i en ejerlejlighed, såkaldt sommer, er det tilrådeligt at reparere forsamlingen i de tidlige timer af aftenen, snarere end i midten af ​​eftermiddagen.
Det handler om vurderinger det skal udføres fra sag til sag og at i tvivlshypotesen er de overladt til dommerens skøn.

Condominial samling i flere møder

Det vides at ejerlejligheder møder de kan blive virkelige flodforsamlinger: Interminable møder med hensyn til hvilke emnerne på grund af træthed og / eller nedlæggelse ikke altid er adresseret.
For at undgå denne situation og samtidig lette beslutningsprocessen fastsatte loven om reformen af ​​ejerlejlighedsdisciplinen i bygninger godkendt i 2012 muligheden for administratoren,

at oprette flere på hinanden følgende møder for at sikre, at mødet holdes kort sagt, ved at rettighedshaverne rettes til en enkelt meddelelse med angivelse af de yderligere datoer og timer for enhver fortsættelse af mødet, der er gyldigt udformet. kunst. 66, femte afsnit, att. cc

Dybest set, iindkaldelse meddelelse af ejerlejlighedsmødet kan direktøren angive, at hvis mødet udgjorde på den angivne dato ikke kan løses på alle de emner, der er anført på dagsordenen, kan det fortsætte en anden dag.
Ved fastsættelsen af ​​disse tillægsdatoer og datoer skal samme gælder som angivet i forhold til valg af sted, dag og tidspunkt for mødet.
Det kan ikke udelukkes, at stedet kan være forskelligt fra det, der er angivet for første møder.



Video: