Rengøring af trappen, er det obligatorisk at betale entreprenøren?

Rengøringen af ​​ejerlejlighederne kan kun udføres på egen hånd, hvis alle ejerlejligheder er enige, og forsamlingen kan ikke forpligte nogen.

Rengøring af trappen, er det obligatorisk at betale entreprenøren?

Pulizia

I dag beskæftiger vi os med spørgsmålet om deltagelse i de udgifter, der er nødvendige for at betale det selskab, der er betroet trappe rengøring.
Han kommer til os spurgte:
Er det muligt at gøre rengøringen ved, hvis i et ejerlejlighed (afhængigt af din tur), selvom alle de andre er imod?
Må alle være enige?
Kan dette også anvendes til haven?den svar på ovenstående spørgsmål er følgende: Hvis forsamlingen overvejer overdragelsen af ​​tjenesten til et eksternt firma, til rengøring af de fælles dele, skal alle ejerlejligheder deltage i denne udgift.
Hvis du derimod bestemmer for gør det selv, dvs. for skift rengøring af den enkelte ejerlejlighed, alle skal være enige.

Rengøring i ejerlejlighed DIY: Alle er enige eller ikke gør noget

Lad os se hvorfor? Hvad angårobligatoriske mødebeslutninger, har retspraksis altid været baseret på bestemmelserne i første afsnit. 1137 c.c. hedder det administrationen af ​​ting, tjenester og faciliteter, der er fælles i bygninger, underlagt condominium regime, overlades til samlingen af ​​ejerne af planerne eller dele af planen og administratoren, udpeget af samme forsamling.
På mødet tildeler loven i det væsentlige en generel kompetence, hvis præcise anvendelsesområde er defineret med hensyn til den omstændighed, at forvaltningsområdet med de skønsmæssige valg af fortjeneste, der implicit er, er reguleret i overensstemmelse med kollegialmetoden og flertalsprincippet.
I denne forbindelse forklarer vi den omtalte relevans af placeringen af ​​individuelle ejerlejligheder, hvis individuelle beføjelser med hensyn til administration de er begrænset til deltagelse og afstemning på mødet (og til at appellere beslutningerne).
fra Artikler. 1130 afsnit ult., 1135 n. 3 og 1137, stk. 2 og 3 i den italienske borgerlige lovbog CIV. henholdsvis regulering af ejerlovens administrator til at udarbejde og præsentere årsrapporten for godkendelse af mødet er reguleret Generalforsamlingens kompetence vedrørende verifikation og godkendelse af opgørelsen vedrørende den endelige balance de enkelte ejerlejlighedernes beføjelser i forbindelse med kontrollen af ​​direktørens handlinger, som er udtømt med deltagelse og afstemning i mødet og eventuelt med appel af beslutningerne.
Administratoren af ​​en bygning under ejerlejlighedregimet er forpligtet til at give ledelseskonto i slutningen af ​​hvert år (Artikel 1130 underafsnit i borgerloven): ejerboligen er berettiget til at kontrollere og godkende direktørens årsberetning (artikel 1135 nr. 3 i borgerloven) De fraværende eller uensartede ejerlejligheder kan udfordre beslutningen, som godkender erklæringen og gør brug af retsmyndigheden inden for 30 dage (artikel 1137, stk. 2 og 3 i borgerloven).
På generalforsamlingen med henblik på godkendelse af rapporten fører observatørerne og bemærkningerne fra de enkelte deltagere uundgåeligt til afstemningen, som godkender eller afviser den endelige saldo.
Hvis rapporten er godkendt, administratorens (eller endda mere end komponenterne i rådslegeringsbestyrelsen) kan den enkelte ejerlejlighed ikke længere adressere nogen klager, som de to nuværende aktører fortsætter med at gøre her: den eneste ejerlejlighed kan kun udfordre beslutningen ikke af grunde af fortjeneste, men kun i sagerne og i overensstemmelse med de metoder, der er fastsat ved kunst. 1137 stk. 2 og 3 i den italienske borgerlige lovbog CIV.
I det væsentlige, når administratoren har indsendt årsrapporten til deltagernes samling, og dette har godkendt det ved udøvelsen af ​​sine skønsmæssige beføjelser vedrørende forvaltningen af ​​de fælles dele, kan den uoverensstemmende ejerlejlighed kun udfordre beslutningen af ​​hensyn til rent legitimitet (se Civil Cassation, afsnit II, 20 April 1994, nr. 3747) (Trib. Salerno 30 januar 2010).

Pulizia scale

I den forbindelse er det legitimt at spørge:
hvis forsamlingen kan forpligte ejerlejlighederne til at betale, hvorfor kan du ikke tvinge dem til at gøre noget?Enkel: I det første tilfælde tillader loven en kollegial organ at pålægge visse beslutninger emner af dens kompetence. Enkelt sagt kan du pålægge nogen deltage i udgifterne som er en direkte følge af de fælles parts ledelsesevne.
I tilfælde af gør-det-selv rengøring, på den anden side, Forsamlingen er ikke begrænset til at styre forvaltningen af ​​de fælles dele men det kræver en ejerlejlighed at forpligte sig til at gøre noget direkte.
Dette er ikke muligt, uden samtykke fra alle, som det ville være påvirker individets individuelle rettigheder som ikke falder ind under anvendelsesområdet for de beføjelser, der er givet til ejerlejlighed.



Video: