Lejlighed i fællesskab, hvem skal indkalde til forsamling?

En lejlighed i fællesskab, der ligger i et ejerlejlighed, giver alle medejerne ret til at modtage indkaldelsen til mødet?

Lejlighed i fællesskab, hvem skal indkalde til forsamling?

Appartamento

Ejendommen i bygninger, fra ledelsens synspunkt, er en kollektiv organisation hvis formål er at tage sig af bevarelsen og brugen af ​​de fælles dele af bygningen. Medlemmer organer Til dette er de: a)administrator, obligatorisk tal, hvis der er mere end fire deltagere (kunst. 1129 c.c..); b)samling, en ufuldstændig krop, selvom ejerlejlighed består af kun to deltagere. Samlingen skal deltage alle ejerlejligheder; Med denne betegnelse har vi til hensigt at henvise til ejerne af ejendomsenhederne og til indehavere af andre reelle rettigheder på samme (fx usufructuary). Lejeren er ikke condomino men det skal deltage i meget specifikke tilfælde, der er identificeret ved loven (se lov nr. 392/78). Den civile kode, specielt den næstsidste afsnit af teknikken. 1136 c.c.., præciserer, at forsamlingen ikke kan afgøre, om det ikke sker, at alle ejerlejligheder er blevet regelmæssigt inviteret. den Kassationsdomstol har ratificeret det Manglende meddelelse af indkaldelse til ejerlejlighed i en ejerlejlighed indebærer ikke ugyldighed, men uopsigeligheden af ​​ejerlejlighedskonventionen, som, hvis den ikke er anfægtet inden for den tredive-dages periode, der er fastsat i art. 1137, 3. afsnit, c.c. - decurrent for ejerlejligheder fraværende fra meddelelsen og for de forskellige boliger fra dens godkendelse - den er gyldig og effektiv over for alle deltagerne i ejerlejlighed (Cass. SS.UU. 7. marts 2005 n. 4806). Når det er sagt, at gå ind i emnerne i denne artikel, er det nyttigt at spørge: Hvad sker der, hvis lejligheden i ejerlejlighed også er i fællesskab? Tænk tydeligvis af den klassiske hypotese: Husets hus i fællesskab mellem ægtefæller. Ifølge andet afsnit af teknikken. 67 til rådighed att. kommerciel kode. hvis et ordet af bygningsgulvet tilhører udlejes ejendom til mere end én person, har de kun ret til en repræsentant i forsamlingen, som er udpeget af de pågældende medejere manglende præsidenten trækker ved at tegne masser. Hvad sker der hvis en af ​​de to medejere ikke indkaldes? Tænk på alleindkaldelse meddelelse rettet kun til Tizia og ikke også til Caio, en anden ejer.

Appartamento2

Ifølge hvad han fortæller os en nylig afgørelse truffet af Domstolen i Monza intet bør ske: Kort sagt skal overvejelsen anses for at være fuldt gyldig og effektiv. Det betingede er et must da vi taler baseret på retspraksis. I den ovennævnte udtale om to medejeres tilfælde, der ikke samlevede, klageren appellerede han angav at han skal Forudsat, indtil det påvises andet, i de uspecificerede arter, at moderen, på grund af de tætte familiebånd, selvom de er familiemedlemmer, der ikke er samle, har oplyst dem om mødet og ved delegering af deltagelsen (Mr. ) også handlet på vegne af det samme og med deres implicitte samtykke (jf. boks 1830/2000, hvorefter der ikke kræves særlige formaliteter til formidling af indkaldelsen mellem medejerne og tildeling af repræsentationsbeføjelse, forudsat at eksisterende indtil bevis for det modsatte, båret af den tiltalende ejerlejlighed) (Trib. Monza 12. marts 2012). kort sagt hvis indkaldelsen kun sendes til kone og manden er samlivende, det er svært at bevise, at han ikke vidste om mødet.



Video: 3000+ Portuguese Words with Pronunciation