Loven om salg, hvad skal man kommunikere med ejerlejlighedskonsulenten?

At købe et hjem i et ejerlejlighed bringer en række forpligtelser: hvornår er det nødvendigt at oplyse administratoren om salget af lejligheden?

Loven om salg, hvad skal man kommunikere med ejerlejlighedskonsulenten?

Salg af et ejerlejlighed hjem

Hvem køber enhus i ejerlejlighed bliver det condòmino og som sådan antager en række rettigheder og forpligtelser som følge af medejerskab af de fælles dele af bygningen.
Ofte bliver vi spurgt hvilke forpligtelser vi har i forbindelse med meddelelsen til ejerens ejer af ejerlejlighed købskontrakt.

Købsaftale


Et spørgsmål, tilbagevendende, drejer sig om dette: Jeg købte et hus i et ejerlejlighed, og administratoren, som jeg præsenterede mig selv, spurgte mig kommunikation af en række data, sagde, at de tjener til registreringskortet af ejerlejlighedsregistret, samt en kopi af gerningen. Jeg er virkelig forpligtet til levere til bygherren en kopi af købekontrakten?
Jeg læste et sted, den ene er nok kommunikation skrevet af notaren. Er det sandt?
Spørgsmålet om levering af gerning til ejerlejlighedskonsulenten opstod med indførelsen i bestemmelserne om civilretskodeks og mere specifikt i femte afsnit. 63 af en bestemmelse vedrørende denne opfyldelse.
Det er på dette aspekt af forvaltningen af ​​ejerlejlighed, dens konsekvenser for forholdet til administratoren og om ejerlejeudgifter, som vi vil diskutere nedenfor.

Fast ejendom handel og refleksioner om ejerlejlighed dokumentation

Hvem køber en ejerlejlighed bolig enhed er solidt ansvarlig med udbyderen for udgifter i forbindelse med det år, hvor salget fandt sted, samt det foregående år.
Normalt henviser vi til køb af fast ejendom, men for overførslen her menes enhver form for overdragelse af ejerskab, med undtagelse af arvinger, der svarer til gælden i henhold til deres kvote (artikel 752 i civillovgivningen).
Det følger heraf, at købt en lejlighed i et ejerlejlighed er nødvendig for at blive anerkendt af administratoren, således at deres rækkefølge i forhold til den købte ejendomsenhed opretholdes.

Købsaftale og ejerlejlighed register

For at introducere dig selv til administratoren, skal du bare kommunikere om, at du er ny ejer eller har du brug for noget mere?
Hvilke data hver administrator er det påkrævet at holde det gennem hele ledelsen og derefter kommunikere det med efterfølgeren?
Lad os starte fra det sidste spørgsmål til at svare så den første.
Med hensyn til hver ejerlejlighed skal administratoren sørge for opbevaring af fortegnelsen over ejerlejligheder, som skal indeholde, med henvisning til ejerlejlighederne:
- le generalitet individuelle ejere og indehavere af rettigheder og personlige nydelsesrettigheder, herunder skattelovgivningen og bopæl eller bopæl
- dataene matrikulære af hver fast ejendom enhed.
Og handlingen notarens? Kan administratoren anmode om en kopi?

Køb og salg, registrering og ejerlejlighed

Svar: nej, administratoren kan ikke spørge ejerlejligheder for en kopi afhandel med salg, som med henblik på regelmæssig registrering af registret er det tilstrækkeligt, at ejerlejlighederne meddeler de ønskede data uden forpligtelse til at vedhæfte.
Så han afklarede også garant for beskyttelse af personoplysninger, som i forbindelse med profilerne i sin kompetence sagde, at administratoren kan erhverve de oplysninger, der giver dig mulighed for at identificere og kontakte individuelle deltagere i ejerlejlighed - det være sig ejere, brugsvirksomheder, lejere eller låntagere - der anmodes om generel information herunder skattelovgivning, bopæl eller bopæl.
Det har også beføjelse til at anmode om og få en indikation af de kadastrale data: bydelen, arket, partiklen, subaltern og kommunen. Det kan ikke spørge, fordi det ville være overskydende, en kopi af dokumentationen: som for eksempel salgskontrakten, hvori de ønskede data er rapporteret, men også oplysninger ud over dem der er nødvendige for den korrekte forvaltningsejendommeNyhedsbrev Guarantor Privacy n. 387 af 23. april 2014).
Tizio er ejer af a lejlighed og administratoren beder ham om dataene til ejerlejlighedregistreringen. Hvis han også anmoder om en kopi af gerningen, er Tizio ikke forpligtet til at kommunikere den.
Fordi på den anden side, hvis Tizio køber under ledelsen, bliver han forpligtet til at kommunikere kontrakten Handel administrator?

Meddelelse om gerning til ejerlejlighedskonsulent

Artikel. 63, femte afsnit, att. cc pålægger transmission til administratoren af ​​en autentisk kopi af titlen, der bestemmer overdragelsen af ​​retten (gerning) under sanktion af hældningen indtil den dato for solidarisk ansvar mellem overdrager og ejer for ejerlejerne.
Nogen kan gøre indsigelse: men hvis dataene i den nye ejerlejlighed stadig skal meddeles med henblik på at føre registret over lejlighedsbygninger, hvad er meningen af denne videre kommunikation? Betydende indvendinger, men som vi sagde i antikken, varer lex, sed lex.
Kommunikationen af gerning Kan den erstattes af afsendelse (eller levering) af et tilsvarende dokument med henblik på den pågældende standard?
Ifølge Nationalråd for notarerJa, det er muligt at erstatte meddelelsen om den autentiske kopi af salgsafgørelsen med angivelsen af ​​den bestemmelse, der kan udstedes af den ansvarlige notar, forudsat at en sådan erklæring er forsynet med alle de nyttige indikationer til ejerens ejer med henblik på boet af registret for ejerlejlighedskontoret (se også undersøgelse nr. 7-2018 / C af Maurizio Corona, Notaren og ejerlejlighed: forebyggende retfærdighed i ejerlejlighederne).
Mind dig:
- det er en fakultetdet vil sige, hvis notaren ikke er forpligtet til at gøre det, er han ikke forpligtet til at udstede en sådan erklæring;
- dette er en indikation af en 'ordinistisk myndighed bestemt autoritativ og stærkt vejledende, men ikke en lovbestemmelse.



Video: